Tábor Prorubky 2016

Jako každý rok jsme se členy choceňského skautského střediska opět strávili prvních čtrnáct dní letních prázdnin na našem velmi oblíbeném tábořišti v Prorubkách. Upocení a zmožení jsme společně zdolali první překážku, kterou byla cesta do tábora – tradičně na kolách. Po rychlém zabydlení už děti zjišťovaly, co je během pobytu v přírodě bude čekat. Letošní tábor provázela atmosféra dávných dob – světlušky, skautky a skauti se ocitli v pravěku, naopak vlčata se vydala prozkoumat historii skrze staré české pověsti. O kožené, dřevěné a keramické rekvizity nebyla nouze. I ze strany některých táborníků byla vidět snaha o různorodé a nápadité kostýmy.

Program světlušek zpestřil souboj mezi vznešenými rody Vodních víl a Oranžáků, které sbíraly suroviny potřebné k přežití a bránily svoji vesnici před kočovnými kmeny, které osadu okradly o oheň. Vše nakonec skončilo dobře díky šamanovu lstivému plánu o falešném mamutovi. A když se osadníci zrovna neplížili mezi křovím a nestopovali nepřítele, učili se také poznávat různá živá stvoření anebo vyráběli například pravěkou keramiku.

Vlčata se vydala po stopách tajemného knížete Kroka a jeho dcer – Libuše, Tety a Kazi, která je během tábora učila poznávat byliny. Dále vlčácká smečka zdokonalovala svoji zručnost při výrobě mlýnků, kterých se týkala pověst o Staroměstském orloji. Tak důmyslný stroj také dovedl vytvořit pouze zručný a zkušený řemeslník. Na kolech se pak chlapci jeli podívat k soustavě vodních mlýnků kolem pramene Libušinka. Během tábora stihli ještě splnit Bivojův talisman odvahy nebo talisman mlčení, který byl inspirován Bruncvíkem. Neposledně vlčáci absolvovali také jízdu zručnosti podle Horymíra a Šemíka.

Naši nejstarší a nejzkušenější táborníci z oddílů skautek a skautů se pak potýkali s vážnou problematikou holého přežití. Tento příběh se odehrával přibližně v devátém tisíciletí před naším letopočtem na území střední Evropy. Jejich klany se na pokraji léta ocitly v nezáviděníhodné situaci. Vlivem počasí a špatného vedení neměly kde žít, spát a co jíst. Náčelník padl a tlupa se rozpoltila. Pouze na nich bylo, jak se postaví k situaci a jestli zachrání svoje lidi.
Čas určený k táboření však neúprosně utíkal, až jsme se museli opět sbalit a vyrazit domů. Na závěr jen přidáváme pár tipů na výlety. Určitě se jeďte podívat na zámek a minizoo do Častolovic, na rozhlednu do Skuhrova, do skanzenu Villa Nova v Uhřínově anebo k pramenu říčky Kněžné. Tato místa jsme během tábora navštívili a můžeme je doporučit.

Srdečně gratulujeme všem, kteří na táboře slavnostně složili svůj světluškovský, vlčácký nebo skautský slib! Děkujeme všem, kteří se tábora zúčastnili jako účastníci anebo jako vedoucí; také děkujeme rodičům našich skautů, kteří nám své ratolesti svěřili.

Tak zase příští rok!

Markéta Málková

 

Další fotky na střediskové stránce na facebooku.

Tento záznam byl publikován v Aktuality . Uložit odkaz do záložek.