Skauti bez lilie

Skautské středisko Skály Choceň vás srdečně zve na promítání filmu Skauti bez lilie v choceňském kině Máj v sobotu 14. října 2017 od 14 hodin. Vstupné dobrovolné. Po projekci filmu proběhne beseda s pamětníky choceňského skautingu br. Luborem Šušlíkem a br. Mílou Ropkem. Ve foyer kina bude ke shlédnutí výstava „Zkušenost totality“, která bude nadále k vidění v prostorách Městské knihovny od 16. 10. do 3. 11. 2017.

O filmu

Osudy českého skautingu – to jsou české dějiny „v malém“. Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli „mimo zákon“, a vždy museli volit strategii přežití. Nebyla jednotná, oddíly a jejich členové se rozhodovali sami za sebe. Ve filmu Skauti bez lilie se v rozhovorech s pamětníky soustředíme na obnovu Junáka v roce 1968, na nucené sloučení s komunistickým pionýrem, na život v „husákovském“ dvacetiletí. Co je pro skauting důležité? Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které jsme kladli pamětníkům.